16 Temmuz 2016 Tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu Olağanüstü Oturumunda Kabul Edilen Ortak Bildiri

Sofya Büyükelçiliği 17.07.2016

"TBMM bu aziz ve kahraman milletin temsilcisi olarak bombaların ve kurşunların altında görevini ifa etmiştir. Bir kez daha milletine layık bir meclis olduğunu göstermiştir. TBMM Kurtuluş Savaşı’nı yapan, demokratik parlamenter sistemi geliştirmiş, bir milleti yokluk ve yoksulluktan muasır medeniyet seviyesine çıkarmış bir meclistir. Meclisimiz tek yürek, tek vücut olarak darbeye karşı cevabı vermiştir.

TBMM’nin mefhum darbe girişimine karşı sergilediği kararlılık, Türkiye’de demokrasinin daha da yerleşmesi açısından son derece değerlidir. Bugün olduğu gibi gelecekte de milletimize, gazi meclisimize uzanan her el karşıda TBMM’nin çelikten iradesini bulacaktır.

Meclisimizde bulunan tüm siyasi parti gruplarının ortak bir tavır ve dille karşı durmaları tarihidir, tarihe geçecektir. Ortak tavır ve ortak dil, milletimizi ve milli iradeyi daha da güçlendirecektir. TBMM tek yürek olarak görevinin başındadır, milletin meclisi millete ve egemenliğine yönelik bu saldırıya girişenlere bedelini hukuk içinde en ağır şekilde ödetecektir. Türkiye’de hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının ispatı da bu bildiridir.

Dört parti olarak farklı görüşlerimiz olsa da hepimiz milli iradenin yanındayız, sahip çıkıyoruz ve ebediyen sahip çıkacağız. Milletimiz müsterih olsun. Milletimiz ve milletvekilleri milletin emanetini yere düşürmemiştir ve düşürmeyecektir. Bir kez daha demokrasimize, milletimize, TBMM’ye yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Demokratik tepkileri aşan şiddet eylemlerinden kaçınılması çağrısında bulunuyoruz. Şehitlerimizi rahmetle anıyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyor, milletimize geçmiş olsun diyoruz. Milletimize destek mesajları ileten tüm dost ve kardeş ülkeleri de selamlıyoruz."

İmzalar:

• Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman
• Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanı Binali Yıldırım
• Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
• Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanı Devlet Bahçeli
• Halkların Demokratik Partisi Grup Başkanvekili İdris Baluken
Joint Declaration Of The Turkish Grand National Assembly, 16 July 2016
We, as the Justice and Development Party, Republican People’s Party, People’s Democratic Party and Nationalist Movement Party groups, strongly condemn the coup attempt, which started in late hours of July 15 and was suppressed in the early hours of July 16, against our noble nation, national will, our state and particularly the National Assembly representing the will of the nation and its lawmakers.
Our nation’s stance against the coup and its success in averting the bloody coup attempt sets an example for the whole world. This noble nation, which has protected the Republic of Turkey and its institutions at the risk of their lives, deserves to be praised and lauded. Our nation is grateful to and will always remember the heroes martyred for this cause.
Turkish Grand National Assembly (TGNA), as the representative of this noble and heroic nation, has executed its duty under the shadow of bombs and bullets, thus proving the nation its worth once again.


One should never forget that the TGNA commanded the War of Independence, enhanced the democratic parliamentarian system over the years, ensured Turkey’s transition to democracy and carried a nation from poverty to the level of contemporary civilization.


The Turkish parliament adopted a brave and dignified stance against the coup attempt as one heart. It has given the necessary response to coup plotters and conveyed the necessary message to the world.


TGNA’s determined stance against the coup attempt is very valuable for democracy to become more established and advanced.

Let us make it clear that any attempt against our nation, national will or TGNA will be met with the iron will of the Turkish Grand National Assembly resisting them, just as it did today.


TGNA will continue to reflect the firm belief of our nation in democracy.

It is precious and historic that all party groups in the Parliament have adopted a common attitude and rhetoric against the coup attempt. This common attitude and rhetoric will add to the strength of our nation and national will.


The perpetrators of this attack against the National Assembly, the nation and national sovereignty will pay a heavy price.

This joint declaration constitutes the most concrete proof that nothing will be the way it used to be in Turkey.

Despite our political differences, we are beside the national will, we embrace it and we will embrace it forever with all our lawmakers and institutions.

Our nation should rest assured.

The National Assembly and its lawmakers have not and will not let the trust of this nation down.

We once again strongly condemn this attack against our democracy, our nation, and the parliament representing national will. We request our people to avoid engaging in acts of violence beyond the limits of democratic reaction that would not befit our country.


We commemorate with respect, gratitude and mercy our martyrs that fell while resisting the coup and wish for a speedy recovery to the wounded.

We would also like to extend our greetings to all friendly and brotherly countries that stood by Turkey and our noble nation with their messages of support.

İsmail Kahraman, Speaker of the Turkish Grand National Assembly

Binali Yıldırım, Justice and Development Party Group Chairman

Kemal Kılıçdaroğlu, Republican People’s Party Group Chairman

Devlet Bahçeli, National Movement Party Group Chairman

İdris Baluken, People’s Democratic Party Deputy Group ChairmanAtatürk

Pazartesi - Cuma

09.00 - 12.30 / 14.00 - 18.00

Konsolosluk Müracaat: 09.30-12.30 - Evrak teslimi: 17.30'dan itibarendir.
31.12.2022 2.01.2023 Yeni Yıl arifesi ve Yılbaşı
3.03.2023 3.03.2023 Bulgaristan Milli Günü
14.04.2023 17.04.2023 Paskalya
21.04.2023 21.04.2023 Ramazan Bayramı'nın ilk günü
1.05.2023 2.05.2023 İşçi Bayramı
6.05.2023 6.05.2023 Kahramanlık ve Bulgar Ordusu Günü
24.05.2023 24.05.2023 Slav Alfabesi ve Bulgar Kültür Bayramı
28.06.2023 28.06.2023 Kurban Bayramının ilk günü
6.09.2023 6.09.2023 Birleşme Günü
22.09.2023 22.09.2023 Bağımsızlık günü
29.10.2023 29.10.2023 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2023 27.12.2023 Noel